Przypomnij sobie znaną anegdotę o rolniku, który chciał przyspieszyć wzrost swoich roślin przez częstsze podlewanie. Podobnie jest z SEO – nie można przyspieszyć wyników przez nadmierne działania w krótkim czasie.

Jak zacząć SEO?

Rozpoczynając naukę pozycjonowania stron internetowych, skup się na technicznym SEO, które jest fundamentem dla każdej witryny. Oto kilka działań, od których możesz zacząć:

 • Analiza strony pod kątem szybkości ładowania:
  Używaj narzędzi takich jak Google PageSpeed Insights lub GTmetrix, aby oszacować szybkość ładowania Twojej strony.
  Jeśli Twoja strona ładuje się powyżej 3 sekund, wpływa to negatywnie na doświadczenie użytkownika i ranking w Google. Prosta optymalizacja obrazów czy skompresowanie plików CSS i JavaScript znacząco przyspieszy ładowanie.
 • Responsywność strony:
  Sprawdź, jak Twoja strona wygląda na różnych urządzeniach – komputerach, tabletach, smartfonach. Użyj narzędzia Google Mobile-Friendly Test, aby upewnić się, że Twoja strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych.
  Jeśli formularz kontaktowy na stronie jest trudny do wypełnienia na smartfonie, użytkownicy mogą szybko się zniechęcić i opuścić Twoją stronę.
 • Struktura URL:
  Upewnij się, że adresy URL są czytelne i zawierają odpowiednie słowa kluczowe.
  Zamiast „www.przykladowastrona.pl/p123”, lepszy będzie „www.przykladowastrona.pl/produkty/akcesoria-komputerowe”.

Poniżej przedstawiamy narzędzia, które mogą Ci pomóc w tych działaniach:

Cel analizyNarzędzieUwagi
Szybkość ładowania stronyGoogle PageSpeed InsightsDarmowe narzędzie, które ocenia szybkość i daje rekomendacje
Szybkość ładowania stronyGTmetrixZaawansowane narzędzie z dodatkowymi funkcjami
Responsywność stronyGoogle Mobile-Friendly TestSprawdza dostosowanie strony do urządzeń mobilnych
Struktura URLYoast SEO (dla WordPress)Plugin SEO, który pomaga optymalizować URL-e

Skuteczne pozycjonowanie opiera się również na optymalizacji treści pod kątem fraz kluczowych, które są istotne dla Twojej branży. Możesz użyć do tego narzędzi takich jak Google Keyword Planner lub Ubersuggest, aby znaleźć odpowiednie frazy. Jeśli prowadzisz sklep internetowy z akcesoriami komputerowymi, ważne jest, aby w treściach pojawiały się frazy takie jak „akcesoria komputerowe”, „myszki gamingowe”, „klawiatury mechaniczne”.

Nie zapominaj o regularnym przeprowadzaniu audytu SEO, który pomoże Ci zidentyfikować potencjalne problemy oraz monitorować Twoje postępy. Regularne sprawdzanie, czy nie pojawiają się błędy 404 na stronie, znacząco poprawi jej odbiór przez użytkowników.

Pamiętaj, że nauka pozycjonowania to proces ciągły, który wymaga aktualizacji wiedzy zgodnie z zmieniającymi się algorytmami wyszukiwarek. Niedawno Google wprowadziło aktualizację algorytmu, która premiuje strony z wartościową treścią i lepszym doświadczeniem użytkownika (tzw. Core Web Vitals). Regularne śledzenie takich zmian pomoże Ci utrzymać stronę na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania.

Audyt SEO – Klucz do sukcesu Twojej strony internetowej

Przeprowadzenie audytu SEO jest niezbędne, aby zrozumieć obecny stan Twojej strony internetowej i zidentyfikować obszary wymagające optymalizacji. Audyt pozwala również na:

 • głębokie zanurzenie w strukturę strony,
 • analizę słów kluczowych oraz jakości treści,
 • kontrolę technicznych aspektów SEO, takich jak szybkość ładowania, responsywność,
 • zbadanie struktury linków wewnętrznych.

Praktyczne kroki w audycie SEO:

 1. Analiza techniczna strony:
  • Szybkość ładowania:
   Użyj Google PageSpeed Insights, aby ocenić, jak szybko ładuje się Twoja strona. Rozważ optymalizację obrazów, skompresowanie plików CSS i JavaScript bądź skorzystaj z Content Delivery Network (CDN).
  • Responsywność:
   Sprawdź, jak Twoja strona wyświetla się na różnych urządzeniach. Upewnij się, że jest dopracowana pod kątem urządzeń mobilnych.
  • Struktura linków wewnętrznych:
   Program Screaming Frog SEO Spider pomoże Ci w analizie struktury linków na Twojej stronie. Upewnij się, że na stronie nie ma zbyt głębokiego zagnieżdżenia podstron. Skontroluj również czy linki są logicznie ze sobą powiązane.
 2. Analiza treści:
  • Jakość treści:
   Sprawdź, czy treści na stronie są wartościowe i odpowiednie dla odbiorców. Na przykład, artykuły blogowe powinny dostarczać użytecznych informacji, a opisy produktów powinny być szczegółowe i atrakcyjne.
  • Unikalność treści:
   Narzędzia takie jak Copyscape, pomogą Ci upewnić się, że Twoje treści są unikalne i niepowielane z innych stron.
 3. Analiza słów kluczowych:
  • Relevancy:
   Upewnij się, że słowa kluczowe jakich używasz na stronie są odpowiednie dla Twojej branży. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep z odzieżą sportową, frazy kluczowe takie jak „buty do biegania” czy „odzież fitness” będą istotne.
  • Konkursowość:
   Użyj narzędzi SEMrush lub Ahrefs, aby ocenić konkurencyjność słów kluczowych i znaleźć te, które mogą przynieść najlepsze wyniki przy mniejszej konkurencji.

Tabela narzędzi do audytu SEO:

Cel analizyNarzędzieOpis
Szybkość ładowaniaGoogle PageSpeed InsightsOcena szybkości ładowania i rekomendacje
ResponsywnośćGoogle Mobile-Friendly TestSprawdza, czy strona jest przyjazna dla urządzeń mobilnych
Struktura linków wewnętrznychScreaming Frog SEO SpiderAnaliza struktury linków na stronie
Jakość i unikalność treściCopyscapeSprawdza unikalność treści
Analiza słów kluczowychSEMrush, AhrefsNarzędzia do analizy konkurencyjności i relevancji słów kluczowych

Słowa kluczowe w SEO – Jak wybrać te najbardziej efektywne?

Rozpoczynając proces pozycjonowania, niezbędna jest analiza słów kluczowych, która pozwoli Ci zrozumieć, jakie zapytania są wpisywane przez Twoich potencjalnych klientów w wyszukiwarkach.

Praktyczne kroki w doborze słów kluczowych:

 1. Badanie słów kluczowych:
  • Google Keyword Planner:
   Użyj tego programu, aby znaleźć słowa kluczowe, które są popularne wśród użytkowników. 
  • Ubersuggest:
   To narzędzie nie tylko pokazuje popularne słowa kluczowe, ale także sugeruje frazy typu long-tail które mogą być łatwiej osiągalne.
 2. Analiza konkurencji:
  • SEMrush:
   Za pomocą tego narzędzia zobaczysz, jakie słowa kluczowe są używane przez Twoją konkurencję. Jeśli Twój konkurent osiąga wysokie pozycje dzięki frazie „tanio drukarki laserowe”, warto rozważyć podobne słowa kluczowe u siebie na stronie.
  • Ahrefs:
   Program, który pozwala na szczegółową analizę profilu słów kluczowych konkurencji i odkrycie nowych możliwości.
 3. Zrozumienie intencji użytkowników:
  • Typy intencji:
   Ważne jest żeby zrozumieć, czy Twój odbiorca u Ciebie na stronie szuka informacji, czy chce coś kupić, czy może porównać produkty. Na przykład, fraza „recenzje laptopów” sugeruje intencję informacyjną, podczas gdy „kup laptop gamingowy” to intencja zakupowa.
  • Google Trends:
   Użyj Google Trends, aby zobaczyć, jak zmienia się popularność poszczególnych fraz kluczowych w czasie. Pomoże Ci to w identyfikacji sezonowych trendów.

Właściciel sklepu z elektroniką, analizując słowa kluczowe, odkrył, że fraza „smartfony z najlepszą baterią” jest często wyszukiwana. Zmodyfikował więc swoją stronę produktową, dodając tę frazę do tytułów, opisów i nagłówków. Efektem czego było zwiększenie ruchu organicznego o 20% w ciągu trzech miesięcy.

Monitorowanie i dostosowywanie strategii:

Optymalizacja strony pod kątem wybranych fraz to dopiero początek. Regularnie monitoruj efektywność słów kluczowych, aby móc dopasowywać do nich swoją strategię. Jest to kluczowe dla zwiększenia ruchu na stronie i osiągnięcia wysokiej pozycji w rankingach. Zastosuj SEO copywriting do tworzenia wartościowych treści, które naturalnie przyciągną użytkowników i poprawią widoczność strony w algorytmach Google.

 • Regularne sprawdzaj swoje wyniki:
  Monitoruj w Google Analytics i Google Search Console jak wybrane słowa kluczowe wpływają na ruch na stronie. Jeśli dana fraza generuje dużo ruchu, ale mało konwersji, warto rozważyć zmianę strategii.
 • Modyfikuj treści:
  Regularnie aktualizuj treści na stronie, aby odpowiadały aktualnym trendom i potrzebom użytkowników. Dodawaj nowe recenzje produktów, bądź modyfikuj istniejące artykuły zgodnie z nowymi informacjami.

Techniczne SEO dla strony internetowej

Niezbędne dla Twojego sukcesu w pozycjonowaniu jest pewność, że Twoja strona jest zgodna z technicznymi aspektami SEO. Wymaga to od Ciebie jednoczesnej uwagi na wiele elementów, w tym na:

 • Szybkość ładowania strony:
  • Optymalizacja obrazów:
   Zmniejsz rozmiar obrazów bez utraty jakości. Użyj narzędzi takich jak TinyPNG lub ImageOptim. Zmniejszenie rozmiaru obrazów na stronie głównej może skrócić czas ładowania z 5 sekund do 2 sekund.
  • Kompresja plików:
   Skorzystaj z kompresji gzip dla plików CSS i JavaScript. Użycie wtyczki do WordPressa, takiej jak WP Rocket, automatycznie skompresuje pliki i przyspieszy ładowanie strony.
  • Caching:
   Wprowadź mechanizmy cache, które przechowują kopie stron w przeglądarkach użytkowników. Skraca to czas ładowania przy kolejnych odwiedzinach.
 • Bezpieczeństwo (SSL):
  • Certyfikat SSL:
   Upewnij się, że Twoja strona korzysta z certyfikatu SSL, co jest sygnalizowane przez „https” w adresie URL. Wdrożenie darmowego certyfikatu SSL od Let’s Encrypt zwiększa zaufanie użytkowników i poprawia widoczność w wynikach wyszukiwania.
 • Responsywność strony:
  • Testy responsywności:
   Sprawdź, jak Twoja strona wygląda i działa na różnych urządzeniach i ekranach. Użyj do tego narzędzia Google Mobile-Friendly Test.
  • Design responsywny:
   Upewnij się, że projekt strony automatycznie dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranów.
 • Poprawna struktura danych:
  • Schema Markup:
   Dodaj odpowiednie oznaczenia schema.org, aby wyszukiwarki mogły zrozumieć zawartość Twojej strony.
   Strona z przepisami kulinarnymi może używać schema markup do oznaczenia składników, czasu przygotowania i kalorii.
  • Breadcrumbs:
   Zaplanuj nawigację breadcrumbs, aby ułatwić użytkownikom poruszanie się po stronie. Zwiększysz tym działaniem również zrozumienie struktury strony przez wyszukiwarki.

Praktyczna checklista technicznego SEO:

 1. Optymalizacja obrazów: Skorzystaj z narzędzi do kompresji obrazów.
 2. Kompresja plików: Włącz gzip dla plików CSS i JavaScript.
 3. Caching: Zainstaluj mechanizmy cache.
 4. Certyfikat SSL: Wdróż SSL na swojej stronie.
 5. Responsywność: Przetestuj stronę na różnych urządzeniach.
 6. Struktura danych: Dodaj schema markup i breadcrumbs.

Techniczne SEO jest fundamentem, na którym budowane są wszystkie inne działania SEO. Zaniedbanie elementów, które wymieniliśmy wyżej, może prowadzić do słabych wyników, niezależnie od późniejszych działań. Jeżeli będziesz przeprowadzał regularnie audyty strony i modyfikacje techniczne, to osiągniesz wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Co ważniejsze, możliwe że, utrzymasz ją na dłuższy czas, co jest ostatecznym celem każdej kampanii SEO.

Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne – nieoceniony składnik strategii SEO

W kontekście skutecznego pozycjonowania strony, nie można pominąć znaczenia dobrze zaplanowanego linkowania wewnętrznego i zewnętrznego. Wewnętrzne pomaga w poprawie nawigacji na Twojej stronie oraz rozpowszechnianiu linków w obrębie witryny. Z kolei zewnętrzne, prowadzące do wiarygodnych źródeł, może zwiększyć zaufanie wyszukiwarek do Twojej strony, a tym samym wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Praktyczne kroki w linkowaniu wewnętrznym i zewnętrznym:

 1. Linkowanie wewnętrzne:
  • Struktura nawigacji:
   Upewnij się, że struktura na stronie jest logiczna i przejrzysta.
   Na stronie e-commerce z odzieżą sportową linki prowadzące do kategorii „buty do biegania”, „odzież fitness” i „akcesoria sportowe” powinny być łatwo dostępne.
  • Linki w treści:
   Dodawaj linki w treści artykułów, które prowadzą do innych, powiązanych artykułów na Twojej stronie.
   W artykule o korzyściach z biegania zamieść link do artykułu o najlepszych butach do biegania.
  • Hierarchia strony:
   Używaj linków do wzmocnienia hierarchii informacji.
   Strona główna -> Kategoria -> Podkategoria -> Produkt.
 2. Linkowanie zewnętrzne:
  • Budowanie relacji:
   Skontaktuj się z innymi właścicielami stron i blogerami w Twojej branży, aby nawiązać współpracę i zdobyć linki zewnętrzne.
   Wymiana artykułów gościnnych lub wspólne projekty.
  • Wiarygodne źródła:
   Upewnij się, że linki prowadzą do wiarygodnych i autorytatywnych źródeł.
   W artykule na temat zdrowego odżywiania linkuj do badań naukowych lub stron rządowych.
  • Unikaj linków niskiej jakości:
   Unikaj linkowania do stron o wątpliwej reputacji, które mogą negatywnie wpłynąć na pozycję Twojej strony.

Tabela narzędzi do zarządzania linkowaniem:

Cel analizyNarzędzieOpis
Analiza linków wewnętrznychScreaming Frog SEO SpiderAnaliza struktury linków wewnętrznych
Analiza linków zewnętrznychAhrefs, Moz Link ExplorerSprawdzenie jakości linków zewnętrznych
Monitoring linkówGoogle Search ConsoleMonitorowanie linków przychodzących i wychodzących

Skuteczne pozycjonowanie wymaga umiejętnego balansowania między linkowaniem wewnętrznym i zewnętrznym, co jest często pomijanym, ale niezwykle ważnym elementem strategii.

Dzięki powyższym praktykom i narzędziom, Twoja strona osiągnie lepsze wyniki w wyszukiwarkach, a użytkownicy będą bardziej zadowoleni z nawigacji i jakości treści. Regularne przeglądanie i optymalizacja struktury może pomóc w identyfikacji i naprawie tzw. martwych linków, które negatywnie wpływają na odbiór witryny przez wyszukiwarki.