Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, który dopiero rozpoczyna swoją działalność, czy właścicielem firmy z długoletnim stażem, wiedza ta pomoże Ci zoptymalizować budżet oraz osiągnąć najlepsze rezultaty. W tym artykule, jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem w branży tworzenia stron oraz SEO, przedstawię praktyczne aspekty wyceny, podkreślając korzyści płynące z inwestycji w profesjonalnie wykonaną witrynę internetową.

Wycena strony internetowej: Od czego zależy cena?

Koszt strony internetowej zależy od szeregu elementów, które razem składają się na końcowy budżet. Poziom skomplikowania projektu, wybór technologii, a także projekt graficzny odgrywają tutaj istotną rolę. Oto szczegółowy przegląd czynników wpływających na cenę stworzenia strony internetowej:

 • Złożoność projektu
  Prosta strona internetowa będzie kosztować mniej niż rozbudowana strona firmowa z zaawansowanymi funkcjonalnościami. Zastanów się, jakie elementy są niezbędne do realizacji Twoich celów biznesowych.
 • Wybór technologii
  Decyzja o tym, czy strona będzie oparta na popularnych systemach zarządzania treścią, takich jak WordPress, czy może wymagać indywidualnych rozwiązań programistycznych, ma znaczący wpływ na to, ile kosztuje strona www.
 • Projekt graficzny
  Profesjonalny wygląd strony to inwestycja, która przynosi wymierne korzyści w postaci przyciągania i utrzymania uwagi użytkowników. Unikalny design może zwiększyć zaangażowanie odwiedzających oraz poprawić konwersję.
 • Czas realizacji
  Szybsze wykonanie projektu może wiązać się z wyższymi kosztami. Jeśli zależy Ci na szybkim wdrożeniu, warto uwzględnić to w budżecie.
 • Doświadczenie wykonawcy
  Renoma oraz doświadczenie agencji lub freelancera mogą podnieść koszty, jednak często jest to inwestycja, która gwarantuje wysoką jakość wykonania oraz niezawodność.

Każdy z tych elementów powinien być dokładnie przemyślany i uwzględniony przy planowaniu budżetu na własną stronę. Wybór wykonawcy strony internetowej może znacząco wpłynąć na sukces Twojego biznesu w internecie.

Jakie są koszty wykonania strony www? Ceny stron internetowych w 2024 – tabela

Koszt wykonania strony internetowej w 2024 roku mogą się różnić w zależności od rodzaju strony, stopnia jej skomplikowania oraz funkcjonalności. Poniżej przedstawiam orientacyjne ceny dla różnych typów witryn internetowych w Polsce:

Typ strony Orientacyjna cena (PLN)
Strona one page 2,000 – 5,000
Landing page 3,000 – 6,000
Strona osobista 4,000 – 7,000
Blog 5,000 – 10,000
Strona firmowa 8,000 – 15,000
Portal informacyjny 15,000 – 30,000
Strona edukacyjna 10,000 – 20,000
Sklep internetowy 15,000 – 40,000
Serwis SaaS 20,000 – 50,000

Każdy typ strony internetowej jest przeznaczony dla innego rodzaju użytkownika i spełnia inne potrzeby biznesowe.

 • Strona one page
  Idealna dla mniejszych projektów i firm, które chcą w prosty sposób zaprezentować swoje usługi lub produkty. Jest to strona wizytówka, doskonała dla osób potrzebujących szybkiego, efektywnego narzędzia do prezentacji.
 • Landing page
  Przeznaczona do kampanii marketingowych, często wykorzystywana do zbierania leadów. To najlepsze rozwiązanie dla firm i marketerów, którzy chcą skierować ruch z reklam internetowych na stronę z konkretnym celem, np. rejestracją lub zakupem.
 • Strona osobista
  Dla profesjonalistów, którzy chcą stworzyć swoje portfolio online lub wizytówkę internetową. Doskonała dla freelancerów, artystów, pisarzy i innych specjalistów, którzy chcą zaprezentować swoje umiejętności i osiągnięcia.
 • Blog
  Strona do publikacji artykułów i treści blogowych. Idealna dla twórców treści, influencerów oraz firm chcących prowadzić firmowego bloga, aby dzielić się wiedzą i budować relacje z odbiorcami.
 • Strona firmowa
  Bardziej rozbudowana strona prezentująca ofertę firmy, zawierająca różne podstrony i funkcje. Przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą kompleksowo przedstawić swoje usługi, produkty i wartości.
 • Portal informacyjny
  Strona zawierająca dużą ilość treści, aktualizowana regularnie, z zaawansowanymi funkcjonalnościami. Odpowiednia dla mediów, organizacji publikujących wiadomości, artykuły i aktualności.
 • Strona edukacyjna
  Serwisy oferujące kursy online, e-learning, zintegrowane z platformami do zarządzania nauką. Najlepsza dla instytucji edukacyjnych, trenerów i firm oferujących szkolenia oraz kursy online.
 • Sklep internetowy
  E-commerce z funkcjami zarządzania produktami, płatnościami, wysyłką i marketingiem. Idealny dla przedsiębiorstw planujących sprzedaż produktów online, zarówno fizycznych, jak i cyfrowych.
 • Serwis SaaS
  Zaawansowane platformy oferujące oprogramowanie jako usługę, z funkcjami subskrypcji, zarządzania użytkownikami i integracji z innymi systemami. Przeznaczone dla firm technologicznych oferujących usługi przez internet, takie jak narzędzia do zarządzania projektami, analizy danych czy aplikacje biznesowe.

Wybór odpowiedniego typu strony internetowej powinien być dokładnie przemyślany i dostosowany do specyficznych potrzeb Twojego biznesu. Profesjonalnie wykonana strona internetowa nie tylko przyciąga użytkowników, ale również buduje zaufanie do marki i wspiera osiąganie celów biznesowych.

Koszty utrzymania strony internetowej — Co musisz wiedzieć?

Koszty utrzymania strony internetowej to nie tylko jednorazowa inwestycja, ale także stałe wydatki związane z jej regularnym funkcjonowaniem. Aby zapewnić ciągłą dostępność i bezpieczeństwo, należy uwzględnić poniższe aspekty:

 • Aktualizacje i zabezpieczenia
  Regularne aktualizacje oprogramowania oraz zabezpieczenia przed atakami hakerskimi są niezbędne dla utrzymania witryny w dobrej kondycji. Zaniedbanie tych aspektów może prowadzić do problemów technicznych i naruszeń bezpieczeństwa.
 • Hosting i domena
  Wybór odpowiedniego hostingu wpływa na szybkość i niezawodność strony. Koszty hostingu mogą się różnić w zależności od wybranego pakietu i specyfikacji serwera. Dodatkowo odnawianie domeny co roku to kolejny stały koszt.
 • Pozycjonowanie (SEO)
  Aby strona była widoczna w wynikach wyszukiwania, konieczna jest regularna optymalizacja SEO. Koszty związane z pozycjonowaniem strony internetowej mogą obejmować audyty SEO, tworzenie treści, link building oraz inne działania wspierające widoczność strony.
 • Koszty licencji i wtyczek
  Używanie specjalistycznych wtyczek i szablonów może wymagać zakupu licencji, które są często odnawiane rocznie. Warto uwzględnić te wydatki w budżecie na utrzymanie strony www.
 • Wsparcie techniczne
  Profesjonalne wsparcie techniczne może być nieocenione w przypadku problemów ze stroną. W budżecie należy uwzględnić koszty związane z zatrudnieniem specjalisty IT lub wykupieniem abonamentu na wsparcie techniczne.

Zrozumienie tych aspektów i ich dopisanie do budżetu pomoże Ci uniknąć niespodziewanych wydatków oraz zapewni stabilne funkcjonowanie strony internetowej przez długi czas.

Czynniki wpływające na koszt strony www w WordPressie

Utworzenie strony internetowej na podstawie WordPress jest popularnym wyborem ze względu na jego elastyczność, bogactwo funkcji oraz łatwość obsługi. Jednakże koszt takiej strony może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Poniżej przedstawiam najważniejsze aspekty, które wpływają na cenę wykonania strony w WordPressie:

 • Poziom skomplikowania strony
  • Proste strony internetowe wymagają mniejszych nakładów pracy i są tańsze w realizacji.
  • Skomplikowane strony firmowe, e-commerce czy serwisy z dużą ilością treści są bardziej skomplikowane i wymagają większych zasobów.
 • Wybór szablonu
  • Gotowe szablony WordPress są dostępne w szerokim zakresie cen. Darmowe szablony mogą być odpowiednie dla prostych stron, natomiast płatne szablony oferują więcej funkcjonalności i lepsze wsparcie techniczne.
  • Szablony premium zazwyczaj zapewniają lepszą optymalizację SEO i większe możliwości jej personalizacji.
 • Dodatkowe wtyczki i funkcjonalności
  • Wtyczki pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności strony, jednak mogą generować dodatkowe koszty związane z licencjami oraz ich integracją.
  • Funkcje takie jak systemy rezerwacji, zaawansowane galerie zdjęć czy integracje z systemami CRM mogą zwiększyć koszty projektu.
 • Projekt graficzny i personalizacja
  • Unikalny projekt graficzny dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta może znacznie podnieść koszt realizacji Twojej strony. Jednak profesjonalne projekty graficzne zwiększają jej atrakcyjność i mogą poprawić konwersję użytkowników.
  • Personalizacja istniejących szablonów również wpływa na koszt, zwłaszcza jeśli wymaga ingerencji w kod źródłowy.
 • Wsparcie techniczne i rozwój strony
  • Zatrudnienie specjalistów do stworzenia i utrzymania strony zapewnia wysoką jakość wykonania, ale wiąże się z wyższymi kosztami.
  • Regularne aktualizacje, optymalizacja strony pod kątem SEO oraz poprawki techniczne to elementy, które powinny być uwzględnione w długoterminowym budżecie na stronę.

Decydując się na stworzenie strony w WordPressie, warto wiedzieć, że inwestycja w jakość oraz odpowiednie dostosowanie strony do potrzeb biznesowych przynosi długofalowe korzyści. Profesjonalna witryna internetowa nie tylko przyciąga użytkowników, ale także buduje zaufanie i poprawia wizerunek firmy.

FAQ
Cennik stron internetowych 2024


1. Jakie są korzyści z wyboru strony typu one page?

Strony typu one page wyróżniają się prostotą i przejrzystością, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla mniejszych projektów i firm. Dzięki łatwości nawigacji i szybkości ładowania zapewniają lepsze doświadczenia użytkownika, co przekłada się na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo, taki format strony jest często bardziej ekonomiczny w realizacji i utrzymaniu.

2. Jakie są najważniejsze kroki w procesie tworzenia strony internetowej?

Najważniejsze kroki to planowanie (określenie celów, grupy docelowej i funkcjonalności), projektowanie (tworzenie projektów graficznych i interfejsu użytkownika), rozwój (kodowanie strony i integracja funkcjonalności), testowanie (sprawdzanie strony pod kątem błędów i kompatybilności), wdrożenie (publikacja strony i optymalizacja SEO) oraz utrzymanie (regularne aktualizacje i monitorowanie bezpieczeństwa).

3. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy tworzeniu stron internetowych?

Najczęstsze błędy to brak responsywności (niedostosowanie strony do różnych urządzeń), niedostateczna optymalizacja SEO (pominięcie działań SEO), zbyt skomplikowany interfejs (utrudnienie nawigacji użytkownikom), brak aktualizacji i zabezpieczeń (ignorowanie regularnych aktualizacji oprogramowania i zabezpieczeń) oraz niedostateczne testowanie (niewystarczające testy funkcjonalności i szybkości).

4. Jakie są korzyści z inwestycji w profesjonalną stronę internetową?

Inwestycja w witrynę internetową stworzoną przez profesjonalistów przynosi wiele korzyści. Oto kilka z nich:

 • lepsza widoczność dzięki optymalizacji SEO,
 • większe zaangażowanie użytkowników dzięki estetycznemu i funkcjonalnemu designowi,
 • budowanie wiarygodności marki,
 • wyższa konwersja dzięki intuicyjnej nawigacji i odpowiednim CTA (call to action),
 • a także długoterminowa oszczędność poprzez minimalizowanie kosztownych poprawek i aktualizacji w przyszłości.

5. Jakie są korzyści z wyboru platformy WordPress do tworzenia strony internetowej?

WordPress oferuje elastyczność i szeroki wybór wtyczek, co umożliwia łatwe rozszerzenie funkcjonalności strony. Platforma jest również przyjazna dla użytkowników i dostosowana pod SEO, co pomaga w poprawie widoczności w wyszukiwarkach. Dodatkowo społeczność WordPressa zapewnia wsparcie techniczne oraz dostęp do licznych zasobów edukacyjnych, co ułatwi Ci zarządzanie i rozwój swojej strony.

6. Czy warto zainwestować w profesjonalne usługi SEO przy tworzeniu strony internetowej?

Tak, inwestycja w profesjonalne usługi SEO jest niezbędna dla osiągnięcia wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja SEO poprawia widoczność strony, co przekłada się na większy ruch i potencjalne zyski. Profesjonalne usługi SEO obejmują audyty, tworzenie treści, link building oraz optymalizację techniczną, co razem przyczynia się do długoterminowego sukcesu strony.